Ztrátu nebo odcizení je třeba neprodleně nahlásit na kterémkoliv úřadě s rozšířenou působností nebo na policii (doporučujeme v době mimo provozní hodiny úřadu). Po nahlášení ztráty či odcizení se tento ztracený/odcizený doklad stává neplatným, byť jej následně naleznete! Takovýto doklad je nutné, jako neplatný, neprodleně odevzdat úřadům.